Jak hurtowo zaopatrywać się w mięso wołowe?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła przetworzone czerwone mięso na pierwszym miejscu listy rakotwórczych substancji. To mało zaszczytne miejsce wołowina dzieli z papierosami i azbestem. Czy to oznacza, ze nie należy jeść czerwonego mięsa? Absolutnie nie! Jeśli mięso kupowane jest od zaufanego sprzedawcy, który pozyskuje je z hodowli ekologicznej, można bez obaw cieszyć się smakiem wołowiny.
Dlaczego warto jeść wołowinę?
Wołowina to mięso pochodzące od krowy. Na polskim stole króluje najczęściej pod postacią pieczeni, zrazów czy gotowanej sztuki mięsa. Jego największą zaletą jest wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka. Ponadto wołowina ma stosunkowo niską zawartość tłuszczu. Mięso wołowe jest przy tym dobrym źródłem witamin A, E, kobalaminy, tiaminy, pirydoksyny. W wołowinie znajduje się również L-karnitynę, duże ilości witaminy B6 usprawniającej metabolizm oraz witaminy B12, która chroni komórki nerwowe. Mięso wołowe zawiera łatwo przyswajalne żelazo, dlatego poleca się je chorym na anemię. Z uwagi na zawartość kreatyny, która zwiększa objętość i masę mięśni, a także wydolność i sprawność fizyczną, ten rodzaj mięsa jest niezbędnym elementem w diecie każdego sportowca.
Gdzie kupić hurtowe ilości?
Obrotu mięsem z uboju gospodarczego można dokonywać jedynie na zasadach określonych w art. 4 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o obrocie zwierzętami gospodarskimi i produktami uboju oraz o ich przetwórstwie. Aby zapewnić sobie wołowinę wysokiej jakości, należy nawiązać kontakt z doświadczoną firmą, specjalizującą się w pozyskiwaniu i sprzedaży mięsa wołowego. Jakość mięsa można łatwo ocenić po kolorze, konsystencji, zapachu oraz ilości widocznego tłuszczu. Firmy takie dysponują specjalistycznymi pojazdami przystosowanymi do transportu zwierząt oraz kierowcami z wieloletnim doświadczeniem. Pozyskiwane mięso jest pod stałą kontrolą weterynarza i poddaje się je obowiązkowym badaniom.