Do czego wykorzystuje się półtusze cielęce?
Mięso cielęce pozyskiwane jest z młodego bydła (max. do 1 roku) lub ważącego nie więcej niż 300 kg i zalicza się, obok jagnięciny, wołowiny i wieprzowiny, do mięs czerwonych. Jest niezwykle delikatna o soczystej konsystencji. Sprzedawane jest zarówno w handlu detalicznym (jako poporcjowane części), jak i hurtowym (jako tusze, półtusze i ćwierćtusze cielęce).
Kto wykorzystuje mięso cielęce?
Ze względu na swoją delikatność i subtelny smak, cielęcina polecana jest dzieciom, osobom na diecie i osobom starszym. Jest lekkostrawna, dlatego mogą ją spożywać nawet osoby z problemami układu pokarmowego. Mięso cielęce jest również składnikiem pożywienia wielu zwierząt domowych i hodowlanych, np. psów, kotów czy gadów. Cielęcina uznawana jest za „chude” mięso o dużej zawartości składników odżywczych: białek, cynku, potasu i witamin z grupy B.
W jakim celu wykorzystuje się półtusze cielęce?
Planując wykorzystanie dużych ilości mięsa cielęcego, warto kupić półtusze cielęce od sprawdzonych dostawców, np. okolicznych skupów bydła, oferujących sprzedaż mięsa lub ubojni, które spełniają wszystkie wymogi prawa polskiego i unijnego.
Tusze i półtusze cielęce kupowane są najczęściej przez restauratorów i organizatorów eventów, imprez i uroczystości, w czasie których proponowany jest catering. To również doskonały wybór na wesela i w czasie sezonu grillowego.
Z cielęcych półtuszy można uzyskać np. goleń, karkówkę, udziec, łopatkę, mostek czy łatę. Są idealne do przygotowania doskonałych konserwowanych gulaszy, potrawek, wywarów, galaret, paprykarzy, kotletów i schabowych z kością, zrazów, pieczeni oraz sznycli. Cielęcinę można przygotowywać w formie gotowanej, smażonej, pieczonej oraz duszonej. Mięso i podroby nadają się również do wykorzystania jako farsz i nadzienie do słonych wypieków.